Projekty

 • Recepta w Starej Aptece

  Miniatura projektu Recepta w Starej Aptece

  W poniedziałek, 16 grudnia o godzinie 18.00 zapraszamy na dziewiątą Receptę w Starej Aptece, w ramach której zaprezentujemy film SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET Piotra Śliwowskiego i Marty Dzido. Po projekcji odbędzie się rozmowa z twórcami, którą poprowadzi Michał Kurkowski. Wstęp wolny!

  SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET
  Scenariusz: Marta Dzido
  Reżyseria: Piotr Śliwowski, Marta Dzido
  Autorzy zdjęć: Magdalena Mosiewicz, Michał Wiśniowski, Piotr Śliwowski
  Montaż: Marta Dzido, Piotr Śliwowski
  Muzyka: Maria Holka
  Producent: Piotr Śliwowski
  Długość: 103 minuty

  Pełnometrażowy film dokumentalny SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET opowiada historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu – historyczną i współczesną – jest postać współreżyserki i narratorki Marty Dzido, urodzonej w 1981 roku, symbolicznej córki Solidarności.

  Bohaterkami filmu są: Jadwiga Chmielowska, Anna Dodziuk, Joanna Duda-Gwiazda, Janina Jankowska, Henryka Krzywonos-Strycharska, Ewa Kubasiewicz-Houee, Barbara Labuda, Helena Łuczywo, Ewa Ossowska, Zofia Romaszewska, Bożena Rybicka-Grzywaczewska, Grażyna Staniszewska, Jadwiga Staniszkis, Ludwika Wujec, Ewa Zydorek, Alina Pienkowska oraz Anna Walentynowicz.

  Dokument obejrzeli uczestnicy festiwali i zagranicznych projekcji m.in. w Seulu, Moskwie, Oslo, Petersburgu, Skopje, Manaus, Umeå, Hamburgu, Tybindze, Lwowie, Limerick, Dreźnie, Londynie, Cottbus, Luksemburgu, Linz, Wiedniu, Wellington, Kijowie. Podczas 11. Festiwalu Polskich Filmów Solidarity according to Women w Nowym Jorku SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET została uhonorowana The Krzysztof Kieslowski Beyond Borders Award, a w plebiscycie widzów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych WatchDocs doceniono ją nagrodą publiczności. Decyzją jury Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni, film wyróżniono w kategorii Złoty Opornik. Twórcy byli nominowani przez radiową Trójkę do tytułu Kulturysta Roku 2014, otrzymali także Specjalną Nagrodę Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszki Odorowicz i list gratulacyjny od Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy.

  Autorem plakatu jest Paweł Kamiński.

  Marta Dzido (ur. 1981) - pisarka, dokumentalistka. Autorka powieści ŚLAD PO MAMIE (2003), MAŁŻ (2005), FRAJDA (2018), powieści hipertekstowej MATRIOSZKA (2013), książki reporterskiej KOBIETY SOLIDARNOŚCI (2016) oraz tekstów drukowanych w antologiach WOLAŁBYM NIE (2007), WALKA JEST KOBIETĄ (2013). Stypendystka Ministra Kultury (2007) programu Homines Urbani (2007) Wyszehradzkich Rezydencji Literackich- Kraków 2012, Praga 2017 oraz Scriptwriting Scholarship 2019. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Autorka zdjęć do filmu dokumentalnego PODZIEMNE PAŃSTWO KOBIET (2009). Jako reżyserka i scenarzystka zrealizowała wspólnie z Piotrem Śliwowskim dokumenty: PAKTOFONIKA- HIP-HOPOWA PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI (2009), DOWNTOWN - MIASTO DOWNÓW (2010 (nagrodzony m.in. Hollywood Eagle Documentary Award) SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET (2014) – (nagrodzony m.in. Beyond Borders - Krzysztof Kieślowski Award i specjalną nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej) oraz SIŁACZKI (2018). W roku 2019 otrzymała Nagrodę Literacką Unii Europejskiej za powieść FRAJDA.

  Piotr Śliwowski (ur. 1972) - dokumentalista, producent. Studiował stosowane nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2005 - 2012 jako reporter, autor audycji i wydawca programów na żywo współtworzył TVP Kultura. Zrealizował dokumentalne portrety Józefa Hena i Mariana Pankowskiego; wywiady z Johnem Irvingiem, Dubrawką Ugresic, Wiktorem Suworowem, Grahamem Mastertonem, Jonathanem Carrolem, Alvinem Tofflerem, Brianem Aldisem, Michelem Houellebecqiem, Paulo Linsem a także reportaże z Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, z podsumowania Roku Polskiego w Anglii - Polska! Year, Roku Mickiewicza w Stambule, z Jerozolimy i Tel-aviv. Był pomysłodawcą i autorem cyklu dokumentalnego Kultura niezależna w PRL. Brał udział w projekcie Artura Żmijewskiego POWTÓRZENIE (Biennale, Wenecja, 2005). Razem z Martą Dzido zrealizował następujące filmy dokumentalne: PAKTOFONIKA- HIP HOPOWA PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCi oraz DOWNTOWN - MIASTO DOWNÓW, SOLIDARNOŚĆ WEDŁUG KOBIET i SIŁACZKI.

  O Recepcie w Starej Aptece

  W każdy trzeci poniedziałek miesiąca zapraszamy Państwa na spotkania odbywające się w ramach Recepty w Starej Aptece. W tym sezonie prezentujemy polskie filmy dokumentalne realizowane przez twórców i twórczynie młodszego oraz średniego pokolenia. Wspólnie odkrywajmy nowe światy!

 • Dyskusyjny Klub Teatralny

  Miniatura projektu Dyskusyjny Klub Teatralny

  Nadzwyczajny Dyskusyjny Klub Teatralny

  W fetowanym właśnie Roku Stanisława Moniuszki serdecznie zapraszamy na wydanie nadzwyczajne Dyskusyjnego Klubu Teatralnego, które odbędzie się w poniedziałek, 9 grudnia o godzinie 19.00 w Starej Aptece w Gdańsku. W trakcie spotkania ściągniemy bohatera z pomnika, by sprawdzić, jakim był człowiekiem i artystą. Zwrócimy uwagę na paradoksy twórczości i stworzoną wokół niej mitologię czy też niewygodne dla potomnych szczegóły biograficzne. Będziemy dyskutować, słuchać, a niektórzy nawet grać i śpiewać! W spotkaniu udział wezmą Tomasz Jocz, wykładowca akademicki i członek Orkiestry Operetty Narodowej spektaklu KARMANIOLA oraz Krzysztof Bobrzecki, Karolina Klawitter i Donata Zuliani, absolwenci AM im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którzy wykonają dla Państwa wybrane pieśni i arie kompozytora. 

  Wydarzenie realizowane w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  O DKT

  Celem Dyskusyjnego Klubu Teatralnego jest stworzenie miejsca otwartej dyskusji pomiędzy publicznością, twórcami i współtwórcami spektaklu. Chcemy nie tylko stworzyć widzom możliwość skonfrontowania swoich wrażeń i rozmowy o przedstawieniu, ale także sprowokować do podjęcia szerszej, wychodzącej poza ramy teatru dyskusji. Wszyscy uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Teatralnego otrzymają kupony rabatowe uprawniające do zakupu 2 biletów w cenie 20 zł na spektakle grane w nadchodzącym miesiącu. Osoby, które zbiorą minimum 5 kuponów otrzymają Kartę Przyjaciela Teatru upoważniającą do rabatu przy zakupie biletów w ciągu całego sezonu.

  Pobierz regulamin dotyczący promocji cenowych DKT

 • Rodzic w Teatrze

  Miniatura projektu Rodzic w Teatrze

  Jesteś rodzicem? Chcesz wybrać się do Teatru, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie! "Rodzic w Teatrze" zapewni Tobie i Twojemu dziecku niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw na Twoje dziecko czeka szereg gier ruchowych, zadań plastycznych, a nawet mała charakteryzacja...

  Najbliższy spektakl prezentowany w ramach "Rodzica w Teatrze" to: KARMANIOLA czyli OD SASA DO LASA z 19 stycznia. Czas opieki obliczony jest na pół godziny przed spektaklem do pół godziny po spektaklu. Wejście od ul. Teatralnej przez portiernię. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy dzieci (od 3 roku życia) oraz rezerwacja miejsc na wybrane spektakle pod numerem telefonu 58 301 13 28.

  Do zobaczenia w Teatrze Wybrzeże!

 • Lekcje Niegrzeczności

  Miniatura projektu Lekcje Niegrzeczności

  LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny".

  LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia. 

  lekcje niegrzecznosci
 • Wybrzeże Sztuki

  Miniatura projektu Wybrzeże Sztuki

  W ramach XI edycji naszego przeglądu Wybrzeże Sztuki zaprezentowaliśmy z powodzeniem WOJNĘ POLSKO-RUSKĄ POD FLAGĄ BIAŁO-CZERWONĄ Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, spektakl EWELINA PŁACZE Anny Karasińskiej z TR Warszawa, najnowsze przedstawienie Jana Klaty - DŁUG z Teatru Nowego Proxima, a także najbardziej wyczekiwaną premierę sezonu - CAPRI - WYSPĘ UCIEKINIERÓW Krystiana Lupy z Teatru Powszechnego w Warszawie. Frekwencja na wszystkich przedstawieniach wyniosła sto procent! Dziękujemy Państwu za obecność i już teraz zapraszamy na XII edycję Wybrzeża Sztuki. Zapraszamy również do przeczytania fragmentu recenzji i do obejrzenia naszej galerii zdjęć!

  „Spektakle tegorocznego Wybrzeża Sztuki są bardzo różne na poziomie formy i treści, ale pod jednym względem wydają się bardzo podobne - pod względem stosunku do widza, traktowanego jako partner, który musi się zaangażować i wykonać pewną pracę, by wyjść z teatru usatysfakcjonowanym. [...] Wszystkie dotychczasowe przedstawienia oglądały nadkomplety widzów. To cieszy i sygnalizuje, że takich propozycji - zbudowanych z ciekawych, często kontrowersyjnych i niełatwych w odbiorze produkcji - bardzo w Gdańsku brakuje.”

  Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

  O WYBRZEŻU SZTUKI

  Wybrzeże Sztuki to coroczne święto miłośników teatru, bogate w najciekawsze, najwybitniejsze i najgłośniejsze spektakle prezentowane na polskich scenach. Dotychczasowe edycje naszego przeglądu dały trójmiejskiej publiczności możliwość obejrzenia m.in. OCZYSZCZONYCH Krzysztofa Warlikowskiego, TANGA Jerzego Jarockiego, WYCINKI HOLZFÄLLEN Krystiana Lupy, TRYLOGII Jana Klaty, W IMIĘ JAKUBA S. Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST Grzegorza Jarzyny. Przez sceny Wybrzeża Sztuki przewinęło się wielu wybitnych polskich aktorów. W mistrzowskich kreacjach nasza publiczność mogła podziwiać m.in. Krystynę Jandę, Danutę Stenkę, Annę Dymną, Maję Komorowską, Magdalenę Cielecką, Maję Ostaszewską, Danutę Szaflarską, Kingę Preis, Jana Peszka, Jana Frycza, Piotra Machalicę, Jerzego Trelę, Jana Englerta, Grzegorza Małeckiego, Krzysztofa Globisza i Zbigniewa Zapasiewicza.

Poprzednie Edycje